У вас є смартфон. На нього ви завантажуєте цікаві програми і грати в них, коли стає нудно. Але чи можете ви встановити будь-який додаток, яке захочете?

Як щодо користувальницьких тим? Чи хотілося вам коли-небудь видалити системні програми або змінити анімацію завантажувального екрану? Змогли ви це зробити? Немає. Справа в тому, що ви не можете робити зі своїм смартфоном все, що захочете.

З міркувань безпеки виробники телефонів і оператори мобільного зв’язку встановлюють деякі обмеження на функціонал ПО. Обмеження можна зняти, отримавши на смартфоні так звані права суперкористувача (root-права).

Що таке root-права?

Rooting – це процес, який дозволяє вам отримати доступ до коду операційної системи Android (як джейлбрейк для пристроїв Apple). Рутинг дає право змінювати код ЗА або встановлювати інше, встановлення якого виробник зазвичай не дозволяє. Такі обмеження накладаються з двох причин. По-перше, це вберігає користувачів від внесення змін, які можуть привести до непоправних проблемних ситуацій. По-друге, виробнику простіше вести політику підтримки, якщо на смартфонах використовується незмінена версія.

Процес отримання суперправ індивідуальний і залежить від моделі смартфона. Для досвідчених користувачів, добре знайомих з програмуванням, в інтернеті є маса інструкцій про те, як це зробити.

Успішний рутинг – це:

  • практично повна настройка зовнішнього вигляду системи;
  • можливість встановити будь-який додаток незалежно від джерела, з якого воно було завантажено;
  • можливість видалити «запресовані» кастомний програми;
  • збільшений час автономної роботи і розгін продуктивності;
  • оновлення до останньої версії Android в тому випадку, якщо пристрій застарілий і більше не оновлюється виробником.

Але якщо ви справите рутинг неналежним чином, ваш Android втратить захист перед усіма видами шкідливих програм. З великими можливостями до вас приходить і велика відповідальність.

Чим небезпечне отримання root-прав?

Якщо перераховані переваги лише зміцнили ваше бажання отримати root-права на вашому Android, ви зобов’язані знати про те, до чого це може призвести. Ми не намагаємося відрадити вас (зрештою тисячі людей рутируют свої пристрої і діляться досвідом), а лише нагадуємо, що безпека – понад усе.

  • Ви можете перетворити свій смартфон цегла.

Зрозуміло, образно. Ви можете ненавмисно зачепити важливі області в коді, зміни в яких призведуть до того, що пристрій повністю втратить працездатність. Якщо ви недостатньо добре розумієте програмування, тримайтеся від рутинга подалі.

  • Ви втрачаєте гарантію.

Отримання root-прав законно, але якщо ви це зробите, виробник не зможе допомогти вам, якщо виникне необхідність в гарантійному обслуговуванні. Це справедливо. Припустимо, ви рутировали пристрій, а через деякий час після цього зіткнулися з апаратної або програмної несправністю. Чим би вона не була викликана (вашими діями або заводським шлюбом), ремонт доведеться здійснювати за свій рахунок.

  • На ваш смартфон може проникнути шкідливе ПО.

Отримання root-прав тягне за собою обхід обмежень безпеки, встановлених операційною системою Android. Це означає, що без антивіруса черв’яки, програми-шпигуни і трояни заразять пристрій при першій можливості.

Рекомендації з мобільного безпеки

Якщо ви все ще хочете рутировать ваше пристрій, переконайтеся, що ви добре вивчили всі деталі, запитаєте ради експертів на спеціалізованих форумах, заздалегідь встановіть надійний антивірус.

А якщо з якоїсь причини ви передумаєте і вирішите, що права адміністратора вам не потрібні root-права з Android можна видалити. У цьому випадку також варто пошукати на форумах і вивчити тонкощі, перш ніж переходити до самого процесу.

Джерело: http://gyrus.org.ua/