Чи був стів джобс успішним підприємцем?

0
133

Якщо вимірювати успіх підприємця мільярдами доларів на його особистому рахунку, успіх стіва джобса більш ніж скромний. У жовтні 2011 року людина, яку багато хто вважає найбільшим підприємцем у світі, «коштував» всього 10,4 мільярда доларів. Він навіть не входив до числа 50 найбагатших людей у світі. Головна справа його життя-apple, але з цих мільярдів лише 2,2 мільярда припадали на частку акцій apple. Більшу частину його статків становили акції disney company, в якій він був найбільшим акціонером. Глава microsoft білл гейтс з 50 мільярдами доларів здається більш успішним. Успіх підприємця і кількість мільярдів на його рахунку – не одне й те саме. Але, тим не менш, виникає питання: як вийшло що джобс виявився в п’ять разів біднішим гейтса?

Кажуть, що стів джобс був генієм і найкращим директором apple в історії. Але чи так це?

Пішовши у вересні 1985 з apple computer, через непереборний конфлікт з тодішнім главою компанії джоном скаллі, стів продав належали йому шість з половиною мільйонів акцій компанії. 11% її пакету акцій. Залишивши собі одну акцію, щоб йому, як акціонеру, apple надсилала фінансові звіти. Продаж акцій приніс стіву 70 мільйонів доларів. У 2011 році ці акції коштували б 31,6 мільярда доларів. Гнів і емоції перемогли здоровий глузд.

У 80-ті стівом управляли емоції, наведений приклад це підтверджує. Чи могла така людина бути успішним підприємцем? незважаючи на всі його блискучі ідеї і талант передбачення, не міг. Можливо, йому говорили про це, але у нього був ще один недолік – він чув тільки себе. І був занадто небайдужий до apple, інакше не подарував би чесно зароблені гроші біржовим спекулянтам. Була ще одна причина.

На чому розбагатів стів джобс

Стів джобс став мільйонером у 23 роки, але чи це показник успіху?

Стів був шалено талановитий, рішучий і впертий. Не в останню чергу через ці його якостей безнадійна гаражна авантюра блискуче вдалася. У 1978 році, коли йому було 23 роки, стів став мільйонером. У 1980 на його особистому рахунку було вже 250 мільйонів. Це було більше ніж він коли-небудь хотів. Нормальної людини це просто потішило б, і він використовував би будь-яку можливість щоб заробити ще більше. Але в 25 років стів прийняв свідоме рішення не рахувати гроші головним своїм мотиватором. Отак. І, зі звичайним для нього завзятістю, привів це рішення у виконання. Головною мотивацією для нього стало прагнення змінити світ. Для стіва це прагнення і насправді було найцікавіше.

Якби йому довелося думати про те, як нагодувати дітей або оплатити їх освіту, я думаю, він змінив би свої уявлення про гроші. Але до цього не дійшло. Тепер гроші для нього були одним з витратних матеріалів для реалізації ідей. Його не турбувало на якому місці в списку найбагатших людей світу буде його ім’я. У нього були куди більш захоплюючі ідеї, і він з ентузіазмом брався за їх реалізацію. Apple iii, lisa і macintosh були чудові, але перші два проекти просто провалилися, а останній, коли стіва відсторонили і від цього проекту, був на межі провалу. Всі ці невдачі і відхід від apple були болючим, але потрібним уроком, за словами стіва.

Чим займався стів джобс, крім apple

Багато років джобса нічого не пов’язувало з apple

З 1985 по 1997 рік стіва джобса ніщо не пов’язувало з apple крім єдиної акції компанії. У ці роки він заснував компанію next, а пізніше придбав у lucasfilm pixar. Next прийнято вважати черговим провалом стіва джобса, але все не так просто. Вивести на ринок ще одну комп’ютерну платформу було вже майже неможливо. Стів не міг не наробити помилок – і він на них не поскупився. У next він вклав власні 7 мільйонів доларів. Разом з вирученими від продажу пакета акцій apple грошима у нього залишалося трохи більше 100 мільйонів доларів.

Від nextcube і nextcube turbo публіка була в захваті. Ідеально чорний корпус кубічної форми, дисплей з градаціями сірого (не кольоровий) позамежної якості. Геній стіва джобса і тут зіграв фатальну роль. Комп’ютер коштував дорого. Перезаписувані лазерні диски, що використовувалися в першій моделі в якості накопичувача, були повільні. Для nextcube практично не було програмного забезпечення, що було менш критично, ніж здається. Середовище розробки projectbuilder (прямий предок xcode) була фантастично ефективна, проблема швидко вирішилася б, якби не було ще однієї проблеми.

Ви не повірите, але попит на nextcube був. Не було самих nextcube. Стів, не рахуючись ні з чим, відстоював свої ідеали. Ідеальна якість обробки поверхні корпусів, ідеально чорний кольору, ідеальне якості збірки. Коштів на ідеали він не шкодував. Власних грошей вже не вистачало, довелося знайти інвесторів. Виробництво почалося коли пік попиту на next вже пройшов. А могло б вийти. Pixar studios теж поглинала кошти, тут теж все було безнадійно, але врешті-решт студію чекав приголомшливий успіх.

У другій половині 90-х, незадовго до того як apple computer купила next, компанія стійко приносила прибуток, хоч і не дуже велику. А успіх pixar studios зробив стіва мільярдером, вперше в його житті. У 1997 в apple прийшов зовсім інший стів. Мудрий, побитий життям, здатний бачити майбутнє і небайдужий до apple. Але головне-знає все про свої недоліки, і про те як їх нейтралізувати.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here