Огляд маршрутизатора asus rt-ax89x

0
91

Зміст

Вступ

У багатьох з нас вдома є роутер і це такий пристрій, без якого зараз складно обійтися. Деякі вимогливі користувачі вважають за краще максимальний функціонал і швидкість і готові навіть з такої нагоди повторювати крилату фразу: «… Ми за ціною не постоїмо». Я вже розглядав багато дорогих моделей, але все це масові рішення, а бувають справжні монстри, які не тільки коштують дуже дорого, не тільки забезпечують високу швидкість і функціонал, але і ще круто виглядають.

Не секрет, що багато професійних рішень являють собою просту сталеву коробку з портами, лампочками, а також іншими роз’ємами і перемикачами. Все це пов’язано з тим, що професійне обладнання монтується в 19″ стійку і з’єднується в стек з іншими пристроями і забезпечує зв’язок з серверами, які встановлюються в ті ж шафи. Бездротова мережа реалізується окремо, і вона представляє масив пристроїв, які так розставлені на площі, щоб забезпечити максимальне покриття і впевнений сигнал, а також відповідно до сучасних вимог безшовний перехід від однієї базової станції до іншої. Все це описує сучасні офісні стандарти, які повсюдно використовуються. У невеликих організаціях можуть використовуватися звичайні домашні роутери, які сьогодні можуть іноді навіть більше, ніж професійні пристрої. Особливий упор, як зазвичай, зроблений на геймерів тому, що для них важлива швидкість і надійність.

Ще зараз популярність набирає новий стандарт бездротового зв’язку wifi 6 він же 802.11 ax, де швидкості стали ще вище, затримки менше, і тому виробники масово оновлюють свої пристрої і тим більше самі топові тому, що на їх характеристики будуть орієнтуватися багато і різниця буде найбільш помітна. Чим нас можуть здивувати? наявність порту sfp? сьогодні в топових моделях-це звичайна справа. 10 гбіт / с ethernet? для будинку це поки ще занадто жирно, хоча материнських плат з таким мережевим адаптером вже стає більше.

Так, потрібно саме всього побільше: два 10 гбіт/с порту, один з яких sfp+, вісім гігабітних портів і wifi мережу 802.11 ax 8х8, яка забезпечує якийсь фантастичний показник передачі даних в 4800 мбіт / с. Такого не буває? так, я теж так думав… Виявляється, все це є всього в одному пристрої-asus rt-ax89x.

Цей кібер — «павук» був створений спеціально для геймерів, у яких вже є високошвидкісні канали internet, а тепер їм потрібно один пристрій, який забезпечував би максимальну швидкодію. Все це передбачено в даній моделі, а ми подивимося, як вона працює і що в ній ще є цікавого і незвичайного.

Упаковка та комплектація

Нас зустрічає велика, кольорова, але не сильно барвиста картонна коробка. Виглядає вона солідно завдяки темному фону всяким золотим вставкам і емблемам. Поліграфія дуже якісна, а поверхня матова. Спільно з вартістю даної моделі все це натякає на преміальний статус цього пристрою.

Спереду в правій частині можна побачити зображення самого роутера, який всі називають павуком через зовнішньої схожості. Тільки цей павук виходить лапами вгору, адже кожна кінцівка – це бездротова антена, а загальна формула бездротової мережі 8х8.

У лівій частині зазначено найменування моделі asus rt-ax89x, а вище зазначено, що обладнання відповідає класу ах6000. Це означає, що підтримується стандарт бездротової мережі ieee 802.11 ax з теоретичною пропускною здатністю 6000 мбіт/с.цифра ця взята не зі стелі, а являє собою межу пропускної здатності за двома типами радіоканалів: 4800 мбіт/с по 5 ггц і ще 1148 мбіт/с по 2,4 ггц. Ще повідомляється про 12 потоках стандарту wifi 6.

Нижче вже перераховуються переваги цього обладнання. Підтримка aimesh.

Наявність функції aiprotection.

Підтримка wifi 6.

Далі нам повідомляють про два порти 10 гбіт/с і ще раз повторюють інформацію про 12 потоках передачі даних. У лівому верхньому кутку ми бачимо значок wifi6, а знизу інформацію про дві нагороди.

Зі зворотного боку коробки якраз детально описуються ключові особливості пристрою.

Тепер стає зрозуміло, які цікаві функції пропонує даний маршрутизатор і його основні технічні особливості.

Коробка легко відкривається, і зверху ми бачимо різні інструкції та інформаційні буклети.

Комплект поставки не дуже великий. Є адаптер живлення на цілих 65 вт (як у ноутбука) і патчкорд.

Інструкцій теж не так багато, але є докладна барвиста листівка інформаційного помічника по wifi. Там покроково все детально описано про послідовність дій по роботі з бездротовими мережами.

Реклама

Розібратися тут може будь-хто тому, що до картинок є опис і все досить докладно. Звичайно, мова не про тонку настройку, а про базову, щоб ввести пристрій в експлуатацію. Ще є дві гарантійні карти і інструкція.

Далі все як завжди, пристрій підключається до мережі і налаштовується через веб-інтерфейс.

Зовнішній вигляд і особливості пристрою

Роутер дуже великий за розмірами, та й по масі його легким не назвати. Вся справа в потужній начинці і її охолодженні, де довелося задіяти вентилятор. Основну частину часу він мовчить, але є моменти, коли його навіть чутно.

Реклама

Ще пристрій обладнаний аж вісьмома антенами, які цікаво складаються від країв до центру, а форма пристрою більше нагадує літаючу тарілку.

Зовні пристрій виглядає дуже круто завдяки цікавому дизайну. Рішення незвичайне, особливо враховуючи розташування антен по колу.

Однак, завдяки такій формі округленого восьмикутника, де в вершинах знаходяться антени, а на гранях розташовані роз’єми, індикатори і кнопки, не завжди це може бути зручно з точки зору підключення і ергономіки.

реклама

Зверху і знизу видно безліч вентиляційних отворів, помітно, що сама друкована плата не дуже велика. Тут ми бачимо три великі гумові ніжки. Розбирати пристрій сенсу ніякого не було тому, що відома його начинка.

В якості основного процесора виступає мікросхема qualcomm ipq8078. Це один з найкрутіших чіпів на ринку. За бездротову мережу відповідають два чіпа qualcomm qcn5054 і один qualcomm qcn5024. 10gbase-t реалізований через aquantia aqr-107.

На черевці пристрою ми можемо ще помітити інформаційну табличку і відсутність спеціальних отворів для настінного кріплення.

Порти, кнопки і індикатори знаходяться на гранях пристрою, антени – по кутах. По одній грані чотири гігабітних ethernet порту, по іншій те ж саме.

З ще однією знаходиться гігабітний wan, 10gbase-t і 10g sfp+. З четвертої знаходяться два порти usb 3.0, роз’єм живлення і кнопка включення/вимикання.

Потім йдуть три кнопки (wps, led і wifi). І ще з одного є сім індикаторів роботи яскраво-білого світіння.

реклама

Причому в звичайному режимі, коли є інтернет-з’єднання, підключений wan, lan і є wifi, горять п’ять штук. У темряві їх видно дуже добре, але є кнопка led, яка відключає всю підсвічування, включаючи бічні індикатори. Це дуже добре.

Програмне забезпечення та робота

Для первинної настройки знадобиться патчкорд, щоб підключитися до пристрою кабелем. Стандартний ip-адреса може відрізнятися. У моєму випадку це був: 192.168.50.1, а точніше dhcp сам створює пул адрес, а зайти на веб інтерфейс можна за адресою http://router.asus.com.

Стартова сторінка зустрічає нас двома пунктами. Тут можна створити нову мережу або вибрати додаткові налаштування. Припустимо, що ми досвідчені користувачі і відразу звернемося до другого пункту.

Видно, що тут можна завантажити раніше збережену конфігурацію. Це дещо спрощує настройку, тому що можна відразу залити конфігурацію з величезною кількістю різних правил, списками портів, vpn-тунелями та іншими настройками. Уявіть, що нічого не потрібно вводити вручну, а треба всього лише вивантажити файл з одного пристрою і завантажити його в іншому. Мені здається, що це дуже зручно.

Також тут можна вибрати режим роботи пристрою перед тим, як займатися подальшими настройками.

Повертаємося назад і продовжуємо створення нової мережі. Для початку потрібно задати ім’я ssid і встановити пароль. На цьому етапі мережі можна розділити на незалежні по частотному діапазону.

Далі нам пропонують включити режим wifi6.

Також з метою безпеки пропонується замінити облікові дані.

Також пристрій відразу пропонує оновити прошивку до останньої версії. Зрозуміло, на wan вже повинен бути інтернет, інакше чудес не буває. Весь. Оновлюємося, пристрій сам перезавантажується і в моємуВипадку відразу все запрацювало тому, що інтернет-канал приходить на wan по dhcp.

Зараз виробники стали хитрувати і робити внутрішні підмережі відмінні від 192.168.0.1 і 192.168.1.1, щоб у новачків було менше проблем і це дуже добре.

Я відразу оновив прошивку і далі всі маніпуляції проводив вже на новій версії. Спочатку ми потрапляємо на титульну сторінку з картою мережі. Якщо з якихось причин ми помилилися в стартових налаштуваннях, то все можна переграти і запустити сценарій знову. Для цього лише достатньо натиснути на кнопочку в лівому верхньому кутку з написом «швидке налаштування інтернет».

У мене це вже не перший роутер від asus і тому меню добре знайоме. У цьому теж є свої плюси, коли в однієї компанії оболонка не змінюється, і ти до неї вже звикаєш. Це як bios материнської плати від asus. Не в тому сенсі, що він схожий, а в тому, що у різних роутерів вони схожі один з одним.

Сторінка з картою мережі дозволяє здійснити велику кількість налаштувань пристрій. Клацнув по значку wan і налаштував підключення, клацнув по емблемі роутера і налаштував бездротову мережу. Можна подивитися підключені клієнти, обмежити їх, заблокувати, прив’язати mac-адресу.

Так, виходить налаштування іноді, десь щось дублюється, а насправді це просто посилання направляють іноді на одну і ту ж сторінку налаштувань. Заблукати тут неможливо тому, що основне меню знаходиться зліва і воно гранично зрозуміло.

Наприклад, наступний пункт aimesh дозволяє налаштувати безшовну бездротову мережу.

Також тут представлена інформація про клієнтів мережі, де також можна здійснювати маніпуляції над ними.

Ще праворуч є пункт airprotection, де можна оцінити безпеку пристрою і виявити найбільш вразливі місця. Система сама підкаже вам, що потрібно поправити.

Далі слід пункт qos, який здійснює роботу і настройку цього сервісу.

Тут же можна перевірити швидкість з’єднання. Далі знаходиться пункт»аналізатор трафіку».

Тут показано, які програми найбільш часто використовують з’єднання. Також показані швидкості прийому / передачі.

Потім йде пункт game, де налаштовуються ігрові технології пристрою.

Окремо стоїть пункт по налаштуванню порту usb. Можна вибрати функцію його роботи, в тому числі режим модему 3g/4g.

Загальні налаштування замикає пункт aicloud 2.0.

Далі постараюся побіжно пробігтися по пунктах.

Бездротова мережа:

Локальна мережа:

Інтернет:

Як бачимо, тут є налаштування подвійного wan, а ще можна включити режим балансування навантаження.

Amazon alexa:

Vpn:

Брандмауер:

Адміністрування:

Системний журнал:

Мережеві утиліти:

Тонких налаштувань багато і є самі основні моменти для більшості користувачів. Також більшу частину функціоналу можна налаштувати через додаток asus router app. Я вже детально розглядав його в інших оглядах, і немає сенсу ще раз це повторювати.

Що стосується нагріву пристрою, то він цілком помірний, а вентилятор включається не так часто. Можливо, він буде працювати частіше, якщо задіяти обидва порти 10 гбіт/с.

Тестування

Пора переходити до тестування. У мене не було рук професійного мережевого обладнання, і я використовував бездротовий адаптер intel wifi 6e ax210 та мережеві адаптери intel i225-v на материнських платах. Я був не готовий до тестування такого потужного пристрою, і у мене під руками не було sfp + трансивера, щоб зробити 10 гбіт канал. Також для цього знадобилася б друга материнська плата з таким інтерфейсом, а у мене в розпорядженні була тільки одна.

Asus rt-ax89x, wifi 2.4 ггц, intel wifi 6e ax210 (1 потік):

швидкість передачі, мбіт / с wifi ->ethernet

швидкість передачі, мбіт / с ethernet->wifi

Asus rt-ax89x, wifi 5 ггц, intel wifi 6e ax210 (1 потік):

швидкість передачі, мбіт / с wifi ->ethernet

швидкість передачі, мбіт / с ethernet->wifi

Asus rt-ax89x, intel i225-v маршрутизація:

швидкість передачі, мбіт / с wan->ethernet (1 потік)

швидкість передачі, мбіт / с ethernet ->wan (1 потік)

швидкість передачі, мбіт / с wan ->ethernet (8 потоків)

швидкість передачі, мбіт / с ethernet ->wan (8 потоків)

Висновок

Asus rt-ax89x це дійсно безкомпромісний пристрій, який призначений для тих, хто хоче все по максимуму, але при цьому з простою, зручною і зрозумілою налаштуванням, а управляти цим «павуком» можна навіть зі смартфона.

Особливу увагу виробник приділив підтримці високошвидкісних інтерфейсів. По суті я виявився не готовий до такої потужності, і у мене була тільки одна плата з портом 10 гбіт/с, а трансивера 10g sfp+ під 10 гбіт/с не знайшлося… Вдома такі речі просто так не валяються, в магазині теж коштують недешево, лише в китаї є недорогі трансивери по 3700 рублів. Звідси відразу можна зробити висновок, що новинка призначена не для всіх, а для тих, хто повною мірою зможе скористатися функціональністю даної моделі.

В першу чергу бачу серед активних користувачів даного обладнання контент-мейкерів, яким потрібна висока швидкість для перегонки і обробки матеріалу всередині мережі c використанням швидкого nas, робочої групи з декількох стаціонарних машин і декількох бездротових пристроїв. Також зараз дуже популярними стають коворкінги, де люди працюють групою і потрібно потужне швидке обладнання, але не хочеться переплачувати за професійні рішення, які ще й не так швидко і легко можна налаштувати.

Роутер можна використовувати як домашній, але тоді порти 10g sfp+ і 10gbase-t будуть швидше за все порожні і не вийде в повній мірі використовувати всі його можливості. Для великого ігрового клубу цього, навпаки, може бути недостатньо. Тут можна відзначити нішевість даного продукту. Причому якщо брати до уваги тільки бездротову частину, то вона мало чим відрізняється від моделі asus rt-ax88u, яка доступніше, а тут представлені ці функції плюс два порти 10 гбіт/с, які рідко зустрічаються в домашньому обладнанні, і те, що компанія asus пропонує подібне рішення – це відмінно.

Отже, asus rt-ax89x забезпечує велике покриття мережі і високу швидкість роботи, але навіть у такого роутера можуть бути недоліки. Виробник багато продумав і врахував нюанси, але пристрій не можна повісити на стіну. Роутер великий і досить важкий. Роз’єми підключаються по декількох секторах кола, що передбачає великий простір для розводки комутації. Індикатори горять яскраво, їх видно добре, вони відключаються, але не відразу зрозуміло, який і за що відповідає, а підписи дрібні і важко читаються.

Що стосується вентилятора, я чув його всього три-чотири рази при включенні, перезавантаженні і в парі робочих моментів. Для серверного обладнання вентилятор-це норма, вони зустрічаються часто-густо. У серверній стоїть постійний гул, як від літака, а вдома такого майже немає, якщо, звичайно, ви не «фермер» і не майните цілодобово на десяти ригах по вісім карт. До речі, ось і ще один варіант використання цього чудового і безкомпромісного рішення…

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here