Огляд і тестування відеокарти asus rog strix geforce rtx 3070 ti gaming

0
72

Зміст

Вступ

Компанія nvidia намагається боротися з майнер, і зараз на ринку присутні дві модифікації відеокарт – з lhr і без. Основний упор по впровадженню цього механізму був спрямований на оновлені моделі з приставкою ti. Однак не можу сказати, що після анонсу новинок в магазинах прискорювачі стали залежуватися за викидними цінами. Швидше, навпаки, вони підросли і навіть geforce gtx 1660 не можна взяти за якийсь осудний цінник.

Проте, всі виробники відеокарт випустили оновлені модифікації пристроїв на графічних процесорах nvidia ga102 і ga104. Зміни не стали революційними, і я вже стикався з тим, що немає якихось помітних змін в самих відеокартах. Системи охолодження залишаються колишніми, і навіть друковані плати часом не змінюються тому, що спочатку були зроблені з запасом. Основні зміни торкнулися не стільки графічні процесори, скільки пам’ять. Тепер спільно з ga104 в geforce rtx 3070 ti використовуються мікросхеми gddr6x. Вони гріються трохи більше і тому виробники трохи допрацьовують систему охолодження так, щоб вона справлялася з цим завданням.

Про ціни і доступність відеокарт сенсу ніякого немає говорити тому, що зараз продовжують змітати все, навіть lhr карти. Можна ще почекати відеокарт intel, але поки невідомо, скільки. У підсумку навіть в цьому поколінні пристроїв тема з 4k продовжує буксувати, а користувачі підбирають залишки для ігор в fhd. Тим часом ми розглядаємо оновлені пристрої різних виробників. На мій погляд, найбільш тихими картами з 3000-серії nvidia, є msi suprim і asus rog strix.

У asus в цьому поколінні дійсно вийшли одні з кращих карт, і вони не були помічені в цьому скандалі з конденсаторами зі зворотного боку плати. Сьогодні розглянемо ще одну модель з цієї серії-asus rog strix geforce rtx 3070 ti gaming.

Називається вона згідно артикулу asus rog-strix-rtx3070ti-o8g-gaming. Подивимося, що інженери компанії asus придумали на цей раз і чи сильно відрізняється новинка від свого брата в особі asus rog strix geforce rtx 3070 gaming.

Упаковка і комплектація

Коробка велика, як і сама відеокарта. Зовні знаходиться оболонка з тонкого міцного картону. Зовнішня поверхня схожа на пластифіковану рельєфну.

Всередині нас чекає звичайна картонна коробка. Зовні оформлення вже знайоме хоча б по карті asus rog strix geforce rtx 3070 gaming. Просто копія.

Фон упаковки переважно чорний. Спереду ми бачимо зображення відеокарти, а на тлі ще світиться логотип серії asus rog. У лівому верхньому кутку ще один логотип і напис republic of gamers. Поруч великими символами зазначено, що це відеокарта сімейства rog strix gaming. Внизу ми бачимо логотип компанії asus, значок asus aura sync, згадка про те, що це версія з заводським розгоном і 8 гб відеопам’яті типу gddr6x на борту. Справа знаходиться велика вставка з позначенням графічного процесора.

Подивимося на зворотну сторону.

Тут зверху знову бачимо напис rog strix gaming і назва графічного процесора rtx 3070 ti. Нижче знаходяться чотири вставки з описом ключових особливостей пристрою. Такі ж були на asus rog strix geforce rtx 3070 gaming.

Є зображення самої відеокарти і схематичне зображення відеовиходів на задній панелі. Ще є список, де перераховані ключові особливості всієї архітектури, а не конкретної відеокарти. Системні вимоги не вказані.

Всередині знаходиться чорна картонна коробка з написом strix.

Відкривши її, ми бачимо зверху лист зі спіненого поліетилену, а під ним відеокарту, затиснуту в каркасі з такого ж матеріалу. Знизу є відсік для аксесуарів, а під відеокартою є поглиблення для конверта з інформаційними носіями.

Комплект невеликий: дві липучки, брелок-сувенір і конверт з папером. На брелоку вказані координати: 25.07295, 121.28156. Вони вказують на об’єкт в тайвані (до речі, на самій відеокарті теж є координати, ми до цього повернемося).

Всередині конверта немає нічого цікавого. Керівництво користувача, подячна карта, і знову картка для якоїсь внутрішньої гри, де у даній відеокарти всі характеристики набирають тільки 4 бали з 5.

Дизайн і особливості відеокарти

Відеокарта величезна. Її габарити згідно специфікації, складають 318.5 х 140.1 х 57.8 мм, маса – 1760 г.

Все поки вказує на те, що це копія asus rog strix geforce rtx 3070 gaming. Карта займає 2,9 слота. Це говорить про те, що система охолодження тут просто величезна і виробник не став мудрувати, а зробив її загальною для rtx 3090, rtx 3080 і rtx 3070.

Чи був сенс? мабуть, так. І забігаючи вперед, скажу дійсно так. Вся справа в тому, що сама nvidia позначила рівень tdp в 290 вт, тому був сенс використовувати існуючі напрацювання по охолодженню, які спочатку були зроблені з запасом.

Відеовиходи і роз’єм pci-e x16 закриті пластиковими заглушками. На пластиковому кожусі зверху знову можна помітити координати: 25.124839, 121.471145. Вони відрізняються, але це знову тайвань і це точно офіс asus.

Ззаду відеокарта закрита металевою пластиною. Вона служить не тільки для захисту і відведення тепла, але і в сполучних цілях. Раніше я припускав, що ціни на текстоліт злетіли до небес, але все серйозніше.

У компанії nvidia вирішили переглянути рух повітряних потоків всередині корпусу, і тепер частина його повинна проходити через радіатор відеокарти вгору прямо на процесор. Багато тестерів вже зрозуміли, що це не найкраща ідея тому, що тоді починає сильніше грітися процесор, але це мало кого хвилює. А тим часом виробники необслуговуваних сжо почали потирати руки тому, що це не торкнеться подібних рішень.

Загалом, багато виробників відеокарт пішли по стопах nvidia (можливо у них не було варіантів) і стали робити пристрої, які продуваються наскрізь, а для цього довелося вкоротити друковану плату і збільшити радіатор, щоб частина повітря проходила через радіатор і отвори в задній пластині. Ось і весь секрет змови. Деякі виробники, правда, поклали в комплект заглушку, щоб при потребі можна було прикрити діру.

Знову ми бачимо, що сама друкована плата трохи коротше системи охолодження і тому пластина її як-би нарощує.

реклама

Пластина виготовлена з алюмінієвого сплаву і пофарбована в чорний колір. В ній зроблено кілька отворів. Із зовнішнього боку на ній можна помітити декоративні пластинки і захисну плівку, яку рекомендується зняти перед використанням.

Вона кріпиться не до самої друкованої плати, а до металевої рами спереду гвинтами крізь друковану плату. Кріплення таке ж дивне тому, що частина гвинтів з головкою під хрест, а частина з torx. Ще тут знаходиться наклейка зі штрих-кодом і напис geforce rtx. Є одна захисна наклейка на гвинті кріплення кулера. А всередині видно кілька терморезинок в місцях контакту пластини з друкованою платою. Зверху до неї кріпиться декоративний пластиковий куточок з написом geforce rtx.

Для того, щоб зняти кулер, спочатку потрібно зняти цю пластину і ще відкрутити два гвинти з боку відеовиходів.

З передньої сторони видно, що є ще допоміжна металева рама, до якої кріпиться задня пластина. По середині між ними виявляється друкована плата і обидва ці елементи підсилюють її жорсткість. В цілому конструкція виходить дуже міцна. Кулер виконаний за класичною схемою.

З мідного нікельованого підстави розходяться теплові трубки, пронизують два масиви ребер і виходить дві секції радіатора, замасковані під одну тому, що деякі трубки пронизують обидва масиви. Кулер такий же, як на asus rog strix geforce rtx3080 gaming. Він і там був із запасом, а тут взагалі виходить ще більше.

Ми вже помітили, що виробник вирішив відмовитися від прямого контакту і поставив кращий кулер на ринку. Так, він величезний, важкий, але зате тихий і продуктивний.

Тут також встановлено три вентилятора. Два крайніх складаються з 11 лопатей і крутяться проти годинникової стрілки, а центральний з 13 лопатей крутиться за годинниковою стрілкою. Виробник каже, що це покращує потоки повітря. При цьому двигуни абсолютно однакові.

Реклама

Виготовлені компанією champion, модель cf1010u12s з технічними характеристиками 12 в, 0,45 а.вентилятори кріпляться до спеціальної металевої пластини на радіаторі.

Друкована плата сильно змінилася в порівнянні зі звичайною rtx 3070 і це буде помітно навіть зовні по роз’ємах живлення.

Також зміни торкнулися підсистеми живлення і навіть розташування чіпів пам’яті. Перед нами абсолютно інша друкована плата.

Реклама

Модулі пам’яті знаходяться дуже близько доГрафічному процесору. Це не тільки на даній карті, а скрізь і справа тут, здається, в зменшенні відстані трас між контролером і чіпами, для кращої стабільності. Живлення графічного процесора і пам’яті тут розділене на три частини.

Дві знаходяться зліва від gpu, а одна велика справа. Схема помітно посилена і кількість фаз збільшено. Десять фаз знаходяться праворуч і шість зліва від графічного процесора.

На кожну фазу доводиться по одній транзисторної збірці і котушці індуктивності. Тут використовуються дві різні модифікації. Частина збірок on semiconductor ncp303151, інша і основна-це international rectifier tda21462.

Спереду розпаяний один шім-контролер monolithic power systems mp2888a.

Він може забезпечити до 10 фаз і ще один контролер upi semiconductor up9512q.

Однак це ще не все і ззаду знаходиться ще одна мікросхема upi semiconductor us5650q. Це ще один додатковий 2-фазний контролер.

По центру знаходиться графічний процесор nvidia rtx 3070 ti, він же ga104-400-a1. Чіп виготовлений на 43 тижні 2020 року. Зрозуміло, що він припаяний кулями bga, але по кутах він додатково проклеєний спеціальним міцним клеєм.

На платі розпаяно вісім мікросхем пам’яті типу gddr6x. Зверху і справа по 3, а зліва — 2. Тут використовується 256-бітна шина. Теоретично може з’явитися просунута версія, де обсяг буде в два рази вище.

Використовуються мікросхеми виробництва компанії micron. Додаткове живлення подається на відеокарту через три роз’єми 8-pin pci-e. Підключати обов’язково все. Є індикатори підключення, і якщо не задіяти хоча б один – карта не запуститься.

На задній панелі знаходиться не зовсім звичайний набір відеовиходів.

  • три display port;
  • два hdmi.

Ще на карті можна виявити перемикач двох різних режимів роботи: продуктивний і тихий. Він знаходиться зверху.

Крім цього, є два коннектора 4-pin fan, для підключення додаткових вентиляторів.

Тестова конфігурація

Тестування відеокарти asus rog strix geforce rtx 3070 ti gaming проводилося на наступній конфігурації:

  • процесор: intel core i5-11600k (3900 / 4900 мгц база/турбо);
  • сжо: asus rog ryujin ii 360;
  • термоінтерфейс: штатний;
  • материнська плата: asus rog maximus xiii extreme, версія bios — 1007;
  • пам’ять: 2 x 8 гбайт ddr4-4600, kingston hyperx predator (samsung b-die);
  • відеокарта: asus rog strix geforce rtx 3070 ti oc 8 гбайт (1575/ 1845 / 1188 мгц (ядро/boost/пам’ять));
  • накопичувач: ssd m. 2 kingston kc2500 500 гбайт;
  • блок живлення: aerocool bronze 750m, 750 ват.

Всі вентилятори, включаючи вбудований в бж, в ході тестування рівня шуму були відключені. Тестування відеокарт завжди проводиться на заводському термоінтерфейсі. Температура в приміщенні перебувала на рівні 22 градусів за цельсієм, шум становив 26.3 дб.

Тестування

З установкою відеокарти все проходить відмінно, тому відразу пропоную подивитися ролик, де вона працює під «бубликом». Результат передбачуваний, адже кулер потужний і легко справляється зі своїм завданням.

Вентилятори не досягають 100% потужності, а тільки 69%, що відповідає 1660 об / хв, шум при цьому становить 34.2 дб з відстані 1 м.

Зверху кожуха розміщена невелика вставка з rgb-підсвічуванням. Алгоритм її роботи можна налаштувати в додатку asus armoury crate.

Подивимося на роботу новинки в тестах і бенчмарках.

3dmark time spy.

3dmark port royale.

Metro exodus, rtx, 4k, dlss on.

Metro exodus, rtx, fhd, dlss off.

З dlss можна грати в 4k без проблем. Звичайно, знайдуться ігри, де потрібно буде налаштовувати якість, але з dlss пограти можна, а без цієї технології комфортно буде вже в 2k і тим більше в fhd.

Перевіримо розгін.

Інформація повідомляє, що максимум по харчуванню може бути до 380 вт. Це багато що пояснює – в тому числі-чому виробник вирішив залишити саме такий кулер.

Розгін є, але особливого пуття від нього в дозволі fhd немає: і так часто-густо високий fps, різницю між 100 і 110 кадрів на око не помітити.

3dmark time spy.

3dmark port royale.

Metro exodus, rtx, 4k, dlss on.

Metro exodus, rtx, fhd, dlss off.

Подивимося на відеокарту через тепловізор. Найгарячіше місце, яке вдалося виявити – котушка.

Навіть пластина, яка контактує з транзисторними збірками, цілком холодна. Висновок простий-охолодження дуже хороше.

Зі зворотного боку найгарячіше місце-зворотна сторона графічного процесора, там, де знаходяться конденсатори.

Залишається лише привести графік залежності температури від оборотів вентиляторів.

Що стосується результатів ігрових тестів geforce rtx 3070 ti і її порівняння з іншими графічними прискорювачами, то з ними ви можете ознайомитися, перейшовши за цим посиланням.

Висновок

Відмінна відеокарта, але велика і важка. Кулер дістався від старшої моделі, і тому довелося все інше підганяти під нього. У цьому є як плюси, так і мінуси.

У порівнянні зі звичайною geforce rtx 3070 використовується зовсім інша друкована плата. На ній знаходиться три восьмиконтактних роз’єми живлення замість двох і запас по потужності помітно виріс. За цими показниками новинка наблизилася до версії geforce rtx 3080. Як не дивно, але система охолодження не стала працювати голосніше, і це відразу помітно по роботі в тестовому пакеті furmark, де різниця склала 1%. А невеликий розгін впирається не в систему охолодження, а у встановлені ліміти.

Відеокарта дуже тиха і холодна. Однак потужність моделі пристойна, і вона не зможе працювати в пасивному режимі, а для підключення потрібен блок живлення відразу з трьома роз’ємами під відеокарти і потужністю не менше 750 вт. Тепловиділення у графічного процесора хоч і менше, ніж у geforce rtx 3080, але без розгону доходить до 350 вт.

У моделі передбачений перемикач режимів: тиша і продуктивність. Є rgb-підсвічування, є коннектори 4-pin для підключення додаткових вентиляторів і три роз’єми 8-pin pci-e для додаткового живлення, причому підключати обов’язково все. Продуктивності навіть без розгону досить скрізь, крім важких режимів 4k або якихось професійних завдань, де все буде впиратися в обсяг відеопам’яті.

Отже, ця відеокарта не буде масовою тому, що вона велика і зможе поміститися далеко не в будь-який корпус.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here