З чого почати шлях особистого розвитку

0
965

Shares

Стівен Павлина (Steve Pavlina), безсумнівно, один з найяскравіших експертів на небосхилі особистого розвитку. Ця людина настільки ефективний, продуктивний і різноманітний, що його замітки, статті і книги читаються на одному диханні і дуже корисні для відмінного особистого психологічного самопочуття, високої задоволеності свого життя.

Одна з його особливість у тому, що він придбав широку популярність завдяки своєму блогу http://www.stevepavlina.com, який і сьогодні є його рупором. Зараз цей сайт має щомісячну відвідуваність більш 2 млн. чоловік. Ми хочемо познайомити вас із його думками, ідеями в області саморозвитку. Повірте, вони не залишать вас байдужими 🙂 ТопОбзор починає цикл оглядів статей Стівена Павичі російською мовою.

Мета життя Стіва Павичі:

  • піклуватися по-справжньому, спілкуватися граючись, міцно любити і щедро ділитися;
  • з радістю робити відкриття, вчитися, рости і процвітати;
  • творчо, яскраво і з гордістю служити найвищого блага.

«Стів Павлина у світі саморозвитку — це як Шумахер у світі автоперегонів або Стів Джобс — у світі IT, це справжня суперзірка, зі своїми мінусами і плюсами. Стіва Павлину читають всі: і ті, хто люблять його, і ті, хто його ненавидять.»
Lifehacker.ru

Начинали цикл статті «З чого почати нехай особистого розвитку«, автор Стівен Павлина:

У плані особистого розвитку існує так багато областей, над якими я відчуваю необхідність попрацювати, що я навіть не знаю з чого почати. Коли я дивлюся на всі статті, написані по цій темі, а також на доступні книги, аудіо-програми, семінари і тренінги — просто голова йде обертом. З чого ж почати?

Якщо б мені поставили це питання в 2004-му, я б порекомендував почати з постановки цілей, підвищення організованості і поліпшення навичок тайм-менеджменту.

Якщо б мені поставили це питання в 2005-му, я б порекомендував почати із з’ясування свого призначення.

Якщо б мені поставили це питання сьогодні, я б порекомендував запитати мене про це в 2007-м.

А якщо серйозно, то я можу запропонувати кілька способів. Хоча і немає повністю правильного або неправильного відповіді на питання «з чого почати шлях особистого розвитку?», однак існує кілька перевірених досвідом методів, які можуть стати в нагоді. Я використовував всі з них в різний час.

Спосіб №1 працює добре незалежно від наявного досвіду. №2 прекрасний для початківців. А №3 і №4 найкраще підійдуть тим, хто вважає себе досить досвідченим у свідомому прагненні до особистого розвитку.

Спосіб №1: Почніть зі своєї самої слабкої області

В якості основного правила, я рекомендую починати з тієї області, яку ви вважаєте найбільш слабкою. Слухайте Подкаст №2 — Правда і усвідомлення. У примітках до випуску (і в самій запису) ви знайдете список з 12 областей життя, які можна мати на увазі. Цей список — лише рекомендація, тому якщо у вас є більш відповідний спосіб оцінки різних областей свого життя — вільно використовувати його. Можна використовувати спрощену модель з 4-х складових: тіло, розум, серце і дух (або фізична, інтелектуальна, соціально-емоційна й духовна сфери).

Як пропонує вищезгаданий випуск подкасту оцініть свій рівень в кожній з областей життя за шкалою від 1 до 10 (1 — гірше й бути не може, 10 — найкраще, що тільки можна уявити). Наприклад, ви можете поставити своєму фізичному здоров’ю оцінку 5, фінансів — 3, відносин — 9, і так далі. Потім почніть докладати зусилля на самовдосконалення в найслабшою області. У наведеному прикладі слід почати з поліпшення свого фінансового стану.

Не біда, якщо при зміщенні уваги на саму слабку область деякі з більш сильних областей дещо погіршаться. Нічого страшного з ними не трапиться. Можливо доведеться запозичити час з інших областей, щоб підняти саму слабку. Це абсолютно нормально. Продовжуй прикладати найбільші зусилля до самої слабкої області до тих пір, поки вона не перестане бути такою. Навіть якщо це займе кілька років. Шкурка варта вичинки.

Цей спосіб дає фантастичні результати, якщо старанно його дотримуватися. Він був моїм основним методом концентрації зусиль на протязі близько 10 років. Він допоміг мені досягти поліпшень по всіх фронтах в області здоров’я, сімейного життя, фінансового благополуччя, емоційного стану, дружніх стосунків, вірувань і переконань та ін. Головне тут — терпіння, особливо якщо область, з якої слід починати, далеко позаду всіх інших і від вас вимагається зробити її основним об’єктом уваги на строк до декількох років (наприклад, якщо у вас занадто багато надлишкової ваги, або ви загрузли в боргах).

Спосіб №2: Почніть з фізичного розвитку

Якщо всі області вашого життя виглядають приблизно однаково (і особливо в тому випадку, якщо вас не задовольняє ні одна з них), тоді я рекомендую почати з фізичного розвитку. Покращення здоров’я та фізичного стану принесе вам перевагу у всьому, і чим раніше виробляється звичка до фізичного розвитку, тим краще. Це додасть вам більше витривалості і фізичної сили, а також ясності мислення. Це швидше за все збільшить тривалість вашого життя. Це допоможе запобігти різні захворювання, починаючи з звичайного нежитю і закінчуючи раком і серцевими захворюваннями. Допоможе розвинути навички самодисципліни і постановки цілей. Допоможе зміцнити душевну рівновагу і знайти відчуття благополуччя. Підвищить вашу самооцінку. Це може допомогти вам стати більш успішним у соціальному відношенні. І в залежності від роду діяльності, це може навіть розширити свої професійні горизонти, що може обернутися підвищенням доходу. Непоганий набір переваг! Крім того, всі ці переваги підійдуть кожному. Навряд чи хтось буде сперечатися з тим, що гарне здоров’я — краще, ніж погане.

Основна перевага роботи над своїм фізичним розвитком — простота вимірювання фізичних результатів (вага, сила, швидкість, час тощо). Можна також вести облік своїх медичних показників, таких як кров’яний тиск і рівень холестерину.

Спосіб №3: Використовуйте свою інтуїцію

Перші два методи досить логічні, однак, якщо в житті ви більше покладайтеся на інтуїцію, то можете і тут довіритися їй. Подкаст #003 — Нарада зі своєю інтуїцією пропонує два різних способи для… увагу… наради зі своєю інтуїцією! Підсвідомо ви вже знаєте, над якою областю свого розвитку слід працювати далі, але корисно використовувати структурований підхід для винесення цього знання на свідомий рівень.

Більшу частину свого дорослого життя я покладався на Спосіб №1, але сьогодні я віддаю перевагу інтуїтивного підходу. Тим не менше я не рекомендую починати з цього способу, якщо ви ставитеся до інтуїції скептично — він просто не спрацює! Інтуїтивні відповіді рідко задовольняють вимогам безнадійних скептиків. Інтуїція дає напрямок, але не весь шлях. Якщо ви довіряєте своїй інтуїції і сповнені рішучості невідступно слідувати її мудрості, то ваш зростання виявиться самим дивним і несуперечливим способом, що дозволить вам здійснювати величезні ривки, порівняно з тим, що може запропонувати здоровий глузд і холодна логіка. Але якщо ви запитаєте у своєму підсвідомому керівництві, то просто заважаєте своїм досягненням.

Інтуїція — це навик, який вимагає часу на розвиток. У мене пішло кілька років, перш ніж я став довіряти їй. Інтуїція працює як інтелектуальна «лазівка». Вважайте це спосіб тренування підсвідомості, який допомагає обробляти дані, які зберігаються в пам’яті і обчислювати логічно правильну відповідь, як це робить квантовий комп’ютер. Потрібен час, щоб натренувати точність інтуїції, а також щоб навчитися довіряти вихідним даним. Комп’ютерна шахова програма світового класу може видавати ходи, які людям здаються нелогічними, однак за цими рішеннями лежить незаперечна логіка, яка стає ясною далі в процесі гри. Інтуїція працює схожим способом. Тренуйте її на невеликих, не найважливіших рішеннях, тим самим постійно нарощуючи точність і довіру до результатів.

Одного разу натренувавши свою інтуїцію, ви знаходите здатність приймати досить точні рішення дуже швидко. Я поки не досяг рівня навику, при якому міг би довіряти їй управління усієї своєї життям, але з часом я прийду до цього. Іноді, коли я думаю, що інтуїція мене підвела, подальші обставини показують, що це було чудовим рішенням. Довіра приходить з часом і досвідом.

Спосіб №4: Подивіться в очі своїм страхам

Назви один свій найсильніший страх. Це підкаже, на що вам варто сфокусувати свій розвиток.

Подолання свого самого сильного страху — справа нелегка, однак, якщо ви бажаєте зробити сміливий і рішучий ривок вперед за порівняно короткий проміжок часу, це — найкращий спосіб. Навіть невелике просування на цьому шляху може призвести до суттєвих змін.

Як і більшість людей, коли-то я боявся публічних виступів. Можливо, це людський страх номер один, навіть більше ніж страх смерті. Я знав, що якщо зможу глянути в очі цьому страху, то буду іншою людиною. Я подумав: «Якщо я зможу придушити цей страх — все інше здасться набагато простіше». І я зробив це. Як? Виступаючи. Я підрядився виступити на декількох технічних конференціях, де відчував себе найбільш комфортно. Спочатку я трохи хвилювався, але не відступив від задуманого. Пізніше я вступив у Клуб ораторів і почав регулярно виступати на клубних зустрічах. Я тренував навички імпровізації. Я брав участь в ораторських змаганнях. Я виступив перед місцях зборами ділових людей. Я эксперементировал з різними способами подачі матеріалу. Я дав кілька гумористичних виступів. Я провів 90-хвилинний семінар. Я навіть записався в місцеву комедійну трупу і грав у двох виставах реальних. Це все тягнулося кілька років, однак у підсумку я вийшов зовсім іншою людиною. Тепер замість того, щоб хвилюватися, я справді шукаю можливості для виступів. Я зробив перехід від страху до отримання задоволення. Я не тільки переборов свій найсильніший страх, але також придбав цінний навик, яким можу насолоджуватися до кінця свого життя. Чи я радий тому, що зробив це? Ще б!

Можна використовувати цей же спосіб, щоб подолати страх смерті, якою б дивною здавалася ця ідея. Страх смерті змушує відмовитися від багатьох можливостей у житті, а це зовсім зайве. Ви можете прочитати статтю про підхід, який я використовував для подолання свого страху перед смертю: «Життя після смерті». Просто дивно, наскільки більш повним і насиченим стає життя після того, як з неї піде страх смерті! Коли ти більше не боїшся смерті, що готовий грати в гру на ім’я «життя» в повну силу. Це зовсім не означає, що потрібно йти на нерозумний ризик — відсутність страху смерті ні в якому разі не перетворить вас в безтурботного ідіота. Але позбавлення від страху смерті звільняє ваші внутрішні ресурси, раніше зайняті цим страхом; ресурси, які ви зможете використовувати для життя. В результаті ви відчуваєте себе легше, краще і сильніше. Це справедливо при позбавленні від будь-якого страху, але подолання страху смерті дає найбільший ефект, так як ми всі неминуче вмираємо. Можна уникнути виступів на сцені, але уникнути могили не вийде.

«Терпіння, тільки терпіння»

Я рекомендую вам мислити про своєму особистому розвитку в категоріях декількох років, а не днів або тижнів. Хоча в дорозі ви досягаєте багатьох проміжних цілей, навряд чи можливо змінити всі сфери свого життя відразу. Будьте терплячі до самого себе.

Якщо вас бентежить те, як багато часу це займе, значить ви дивитеся на питання неправильно. Час пройде в будь-якому випадку, ви працюєте над собою чи ні. У ваших силах зробити так, що через кілька років ви опинитеся більш здоровою, щасливою, багатою та успішною людиною. Навряд чи у вас є важливіші заняття

На певному етапі цього шляху ви перейдете невидимий поріг, після якого вся картина почне збиратися воєдино. Ви досягли точки синергії. Витрачені раніше зусилля не пройшли дарма, і тепер ваш прогрес значно прискорюється. Ви відчуваєте таке зростання за рік, котрий раніше досягався за період 5-10 років. Мої останні два роки були саме такого роду. Все так швидко змінюється, що я повинен переоцінювати ситуацію майже щотижня. 5 років тому я навіть уявити собі не міг, що буду здатний підтримувати таку швидкість змін, але схоже, що я відмінно з цим справляюся.

Ось приклад того, як працює синергія. Припустимо, ви почали зі способу №2, тобто з фізичного розвитку. Як тільки ваша фізична підготовка поліпшується, ви можете використовувати додаткову енергію і ясність думок у своїй роботі. Це, у свою чергу, швидше за все збільшить ваш дохід. Додатковий дохід може позбавити вас від деякого фінансового тиску, і ваш душевний стан покращиться. Перебуваючи в хорошому емоційному стані, ви можете вирішити приділяти більше часу духовному розвитку. Це може принести більше ясності в ваше бачення гідного заняття і допомогти змінити свою кар’єру на більш відповідну. Виконання улюбленої роботи дуже ймовірно ще більше збільшить ваш дохід. А додатковий дохід можна використовувати для покупки абонемента в спортивний зал, найму особистого тренера або для оплати занять в спортивних секціях, щоб ще більше поліпшити стан здоров’я. І так далі по ланцюжку… Це — позитивна спіраль особистого розвитку, і немає процесу прекрасніше.

Джерело: StevePavlina.ru

Оригінал статті: Ask Steve — Where to Begin Your Path of Personal Growth

Переклад: Михайло В.субоча, StevePavlina.ru

Схоже

Share on Facebook Share
1
Share on TwitterTweet
0
Share on Google Plus Share
Share on Pinterest Share
0
Share on LinkedIn Share
Share on Digg Share
1
Total Shares
comments powered by HyperComments!

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here