Новини інвестиції україни

9-8-2021

У 2021 інвестиційна активність зросла. Приватизація, стабільно зростаючий інтерес до житла, що з’явився інтерес до складської нерухомості – самий яскраві тренди в сфері нерухомості. Але чи так потеплішав інвестклімат? що не так з інвестиціями в країні, де ми втрачаємо і що потрібно робити, – дізнавалася kv у експертів будівельного ринку. Також хочемо порекомендувати почитати новини Києва на сайті .

Але в цілому україна явно не використовує свій інвестиційний потенціал повною мірою. Європейська бізнес-асоціація оцінила зростання індексу інвестиційної привабливості українського ринку за першу половину 2021 року з 2,4 до 2,8 бала за 5-бальною шкалою.

Однак едуард соколовський генеральний директор stolitsa group, посилаючись на це дослідження, зазначає, що в цілому, цей індекс залишається досить невисоким навіть у порівнянні з іншими країнами східної європи. Це обумовлено цілим шлейфом проблем, які традиційно супроводжують український інвестиційний ринок.

Більше позитивно, ніж негативно оцінює інвестиційний клімат в країні анна анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «інтергал-буд». На її думку, є позитивні зміни в країні, які сприяють поліпшенню інвестситуації: прогнозована політика нбу, запуск земельної реформи, успішне проведення приватизації.

«будівельний сектор в україні середньорисковий не тільки через фінансові ризики, а й через внутрішні пертурбації: зміни в містобудівній політики і законодавстві, відсутність генпланів і майстер-планів міст, корупційні ризики в органах контролю за будівельним сектором і так далі»,-пояснює ганна анісімова.

1. Але зараз ринок нерухомості переживає період якісних трансформацій. Це стосується абсолютно всього: девелоперських моделей і підходів, загальноринкових правил і норм, містобудівної політики, взаємин з громадськістю та представниками влади, форматів і концепцій житлових проектів, поведінкових трендів і запитів покупців.

«це час турбулентності, який ніколи не буває простим, тому я б не оцінювала інвестклімат в моменті, а скоріше розглядала фактори, що впливають на нього в короткостроковій і довгостроковій перспективі», – вважає експерт.

Поточний інвестиційний клімат, за спостереженнями вікторії берещак, експерта ринку нерухомості, зі змінним успіхом можна назвати скоріше сприятливим, ніж навпаки.

» це, знаєте, такий дивовижний стан балансуючого під куполом цирку трюкача. Будь-який невірний рух і політ вниз забезпечений. Особливо враховуючи ідеальний шторм коронавірусу – — зазначає вона. — тому як з одного боку за останні два роки намітився ряд вкрай важливих, позитивних тенденцій у сфері містобудівної політики, які здатні і начебто як повинні в майбутньому істотно спрощувати життя девелоперам. Однак все ще відкритими залишається так багато системних питань, які не просто стопорять, а часом навіть паралізують розвиток галузі».

Серед позитивних змін анна анісімова відзначає поступову діджиталізацію послуг у містобудуванні, в тому числі створення єдиної електронної системи у сфері будівництва. У зв’язці з цим, на її думку, не можна випускати з уваги реформу дабі, перша спроба якої відверто провалилася і мало не потягнула ринок на дно, коли відсоток відмов у видачі дозвільної документації та сертифікатів збільшився до 97%.

«однак нам вдалося привернути увагу до штучного колапсу і зараз ситуація зрушилася з мертвої точки», – говорить вона.

Усвідомлення проблем у структурі дабі, на думку вікторії берещак, — важливий момент.

“зауважте, мова поки про усвідомлення проблем, а не про рішення, так як перезапуск провалився. Результатом цього провалу стало зниження обсягів будівництва практично на 40% за результатами минулого року, а також збільшення середніх термінів затримки з введенням в експлуатацію по ринку. Однак хочеться вірити, що другий захід на реформування органу і всієї системи контролю за будівельним сектором виявиться куди більш вдалим», – коментує експерт.

Ще одна в перспективі позитивна зміна, на думку анни анісімової, – запуск державної програми іпотеки під 7%. Зрозуміло, говорити про масову і доступною іпотеці тут і зараз ще рано.